Byl večer a bylo jitro. A bylo to dobré. Dobrá slova psychoterapeutek Heleny Klímové a Hany Junové a sociální pedagožky Adriany Sychrové pro neobvyklou dobu vznikla na jaře 2020, ale pořád nás mohou oslovit.
Poslechněte si:
(kliknutím se otevře přehrávání v novém okně)
Adriana Sychrová: Hledání rovnováhy
6. 6. 2020 | Máme pocit, že bychom měli žít v rovnováze. Ve skutečnosti bychom byli v tomto stavu nehybní, bez života. Nikoli rovnováha jako cíl nás posiluje, ale cesta k rovnováze. Vyvažování a životní pohyb.
Hana Junová: Čím vším se dorozumíváme
30. 5. 2020 | Nejen řeč těla, ale taky řeč prostoru a řeč času jsou starou a neoddělitelnou součástí komunikace. Když jsme o ně ochuzeni, nemusíme jen vyhlížet světlo na konci tunelu, můžeme vymýšlet metody obchvatu. Jde to.
Helena Klímová: Namlouvejte se rozumně a s citem
23. 5. 2020 | Současná komunikace skrze přístroje zaměstnává hlavně intelekt. Daleko větší úloha než dříve připadá rozumu a smyslům distančním - zraku a sluchu. Naproti tomu hmat, čich a chuť, smysly kontaktní a archaičtější, se neuplatňují. Jestliže tyto starobylé schopnosti a potřeby těla jsou zanedbány, co se potom s nimi ale děje?
Adriana Sychrová: Pomoc a kontrola
16. 5. 2020 | Více než kdy jindy teď kolem sebe vidíme mnoho lidí, kteří pomáhají druhým. Pomáhat je přirozené a vidíme to už u dětí. Pomáhání ale má dvě strany mince. Obě jsou v podstatě stejně přínosné, jen se liší způsob jejich užití.
Hana Junová: Lidé jsou pestrobarevní
9. 5. 2020 | 100 bábovek a babičky na motorkách. Jaké to je vžít se do pocitu jiných? Pocitů, které nám nejsou vlastní? Dokážeme přijmout, že i naši nejbližší mohou být trochu jinak pestrobarevní, než jsme my?
Helena Klímová: Jak se doma dobře spolu domluvit?
1. 5. 2020 | Když jsme si všechno nakoupili a uvařili, pozorujeme že nad tím kuchyňských stolem, kolem kterého doma sedíme, probíhá také jakási domluva beze slov.
Adriana Sychrová: Neztratit blízkost
25. 4. 2020 | Součástí komunikace je naslouchání. Ve třídách, kde mají více hudební výchovy, jsou děti empatičtější. I obtíže současného dorozumívání přes digitální technologie nás možná mohou učit lépe naslouchat.
Hana Junová: Všichni lidi
18. 4. 2020 | Když jsou všichni lidi takoví, kdo jste tedy vy? Můžeme lidi vidět barevné - dobré a laskavé i s jejich chybami.
Helena Klímová: Co se skrývá pod rouškami
11. 4. 2020 | Právě jsme se všichni ocitli v zázračném čase. Ten čas se jmenuje kairos a je to čas hlubokých proměn a zázraků v lidských duších i v dějinách.
Hana Junová: Věci se dějí a je na nás jak je vidíme
4. 4. 2020 | Všichni jsme viděli úplně totéž v úplně stejném okamžiku. Elektrika projela, všichni, kdo jsme se dívali v tu chvíli oknem tímto směrem, jsme viděli totéž. A já začala přemýšlet, jak jsme to všichni viděli.
Helena Klímová - Milí lidi, jak se máte?
28.3.2020 | Barbora se má. Nedá se nikým vlastnit. Sebe samu má. Ve svém malém světě sama sobě panuje, tím, co a jak činí. A jakpak se máme my?
Mgr. Helena Klímová
je psychoterapeutka, skupinová analytička a publicistka. Zabývá se traumatem holocaustu včetně transgeneračního přenosu a jeho terapií. Je signatářkou Charty 77, členkou České společnosti pro psychoanalytickou psychoterapii a čestnou prezidentkou Rafael Institutu. Občas přednáší a publikuje.
PhDr. Hana Junová
je psychoterapeutka a supervizorka, která se podílí na formování již několika generací českých psychoterapeutů. Pracovala jako klinická psycholožka a psychoterapeutka ve Fakultní nemocnici Praha 2 a jako odborná asistentka na Katedře psychologie Filozofické fakulty UK Praha. Je čestnou členkou České psychoterapeutické společnosti JEP, Asociace klinických psychologů, Českomoravské psychologické společnosti a České asociace pro psychoterapii. V posledních letech se věnuje etice.
Mgr. Adriana Sychrová, Ph.D.
je vysokoškolská pedagožka a sociální pracovnice. Učí sociální práci, sociální politiku a sociální pedagogiku na Univerzitě Pardubice. Věnuje se tématu rodiny a náhradní rodinné péče.
Autorem znělky je Petr Vrobel.