Hudební dílna De sancto spiritu
Celodenní hudební dílna pro zpěváky, nezpěváky a rodiny s dětmi. Společné zpívání renesanční hudby ke slavnosti Seslání Ducha Svatého.
O společném zpívání
Hlavní myšlenkou tohoto hudebního a duchovního setkání je vytvořit zpívající prožitkové společenství a vnořit se do dávného zvukového prostoru. Zároveň zpěvem oživíme hudbu, která je spojena s historií a přináší tak živé setkání s naší minulostí. Společný den pak vyvrcholí Svatodušní vigilií v rajské zahradě, kdy hudbu včleníme do večerní liturgie.
Cílem je otevřít renesanční hudbu pro každého, kdo chce prožít zážitek společného vzniku dosud nepoznané hudby a v současnosti již poměrně nezvyklého způsobu polyfonního prolínání hlasů. Hudba svatodušního officia, které vzniklo roku 1576 v rudolfínské Praze, toto umožňuje – workshop je přístupný i úplným začátečníkům ve zpěvu, ale nabízí prostor i zkušenějším či zcela pokročilým zpěvákům. Je tomu tak proto, že toto officium obsahuje kromě typicky polyfonních hlasů pro zkušenější zpěváky také hlas základní – cantus firmus, který je opravdu jednoduchý.
Cantus firmus je v podstatě píseň pro společný zpěv, kterou mohou zpívat i začátečníci či děti. Jsou v něm citovány v minulosti známé a oblíbené svatodušní písně (např. Ó jasný temnosti Osvětiteli, Vítej sladký Těšiteli či Bože Otče, sešliž nám), které patří ke krásné a málo známé tradici předbarokní české hudby. Officium obsahuje také renesanční zpracování slavné sekvence Veni Sancte Spiritus. Zkušenější zpěváci si mohou vybrat některý ze čtyř dalších polyfonních hlasů, takže si každý vybere podle složitosti i svého rozsahu.
Při muzicírování s námi bude spolupracovat soubor renesančních dulciánů – historických nástrojů s úžasným zvukem. Dulciány budou se zpěváky hrát colla partes, takže každý hlas získá oporu také v hudebním nástroji tak, jak bylo v minulosti zvykem. A i kdyby některé složitější hlasy zůstaly zpěváky neobsazeny, zazní právě v instrumentálním provedení.
Noty pro společný zpěv cantu firmu nejsou složité a budou k dispozici v malé brožuře při příchodu. V případě malých dětí nebudou noty potřeba, naučíme je jednodušší části zpaměti. Pokud byste měli zájem předem si prostudovat některý z dalších čtyř polyfonních hlasů, můžeme je přihlášeným zájemcům zaslat mailem.
Program dne
Hudební dílna je součástí víkendu Letnic na Fortně. Můžete zde trávit celý víkend od pátku do neděle nebo přijít jen na workshop. Hudební dílna vrcholí ve večerní vigilii - pokud se účastníte workshopu, je dobré pak zůstat i na večer.
Workshop má následující harmonogram:
10:00 – 13:00 / zkouška zpěvů
13:00 – 15:00 / pauza, oběd, zahrada
15:00 – 18:30 / workshop s renesanční kapelou
18:30 – 20:30 / pauza, večeře
20:30 – 21:00 / ladění a společná příprava vigilie
21:00 – 22:00 / svatodušní vigilie s ohněm v rajské zahradě
Program celého víkendu Letnic najdete zde.
K hudební dílně jsou nabídnuty i paralelní workshopy, můžete tedy třeba přijít i ve dvou a rozdělit se na místě na různé programy.
Přihlašování a cena
Na workshop je třeba se přihlásit předem.
Výši příspěvku na program (a případně na jídlo, ke kterému se můžete přidat), necháme na vašich možnostech a uvážení. Platební údaje vám zašleme mailem společně s potvrzením přihlášky.
Doprovázejí
Igor Angelov
je pražský sbormistr, dirigent, hudební pedagog a skladatel. Již přes 30 let se ve svých projektech věnuje polyfonii evropské tradice 14.–16. století, gregoriánskému a byzantskému chorálu a komponuje scénické pořady na středověká a renesanční témata. V roce 2006 byl regenschorim v bazilice sv. Jakuba v Praze, v letech 2006–2022 vyučoval hudbu na Arcibiskupském gymnáziu v Praze, kde také založil a vedl sbor a orchestr. Roku 2014 založil festival „Pražská polyfonie“ a jako dramaturg a umělecký vedoucí na něm každoročně uvádí obnovené premiéry znovuoživených renesančních děl z unikátních rukopisů české provenience. Ve své vydavatelské práci se zaměřuje na bibliofilské prezentování unikátních děl hudební historie zejména z českých renesančních pramenů. Dlouhodobě se zabývá rozkrýváním významových souvislostí v duchovní hudbě.
Lucie Pěč
je zpěvačka, sbormistryně a hlasová pedagožka. Celý život se aktivně zapojuje do hudební produkce na kůrech pražských kostelů, zejména ve svém domovském kostele sv. Fabiana a Šebestiána v Liboci. Řadu let byla členkou poloprofesionálních ansámblů specializujících se na hudbu období renesance a baroka. V letech 2013-2018 působila na Arcibiskupském gymnáziu jako učitelka hudební výchovy a hlasová poradkyně sboru. Ve stejném období také studovala hudební výchovu a sbormistrovství na PedF UK. V současné době je členkou vokálního ansámblu Adventsdamen, privátně vyučuje zpěv a rozšiřuje si vzdělání v oblasti pedagogiky zpěvu na Hochschule für katholische Kirchenmusik & Musikpädagogik v Řezně, kde žije se svým manželem a dvěma malými dcerami.