Jak posílit své sebeúzdravné schopnosti?
Přednáškově diskuzní večer s předními odborníky v oblasti psychosomatiky. S Janem Poněšickým povede rozhovor Vladislav Chvála.
Naše tělo i náš duch mají schopnost navracet odchýlení od rovnovážného stavu zdraví - tak lze chápat nemoc - zpět do stavu opětné harmonie - tak lze chápat zdraví. Co pro to můžeme sami dělat? A co nám v tom brání? Odchýlili jsme se od vedení vlastního smysluplného a tudíž zdravého vedení života? Přejeme si raději zázračnou pilulku či moudrou radu? Naše "zázračná" medicína mnohdy vidí jen nemocný orgán a ne nemocného člověka.
O tom, jak posílit naše sebeúzdravné schopnosti, bude hovořit lékař a psychoterapeut Jan Poněšický. Partnerem v dialogu mu bude Vladislav Chvála.
Vstupné dobrovolné, rezervace není třeba.
Doc. MUDr. PhDr. Jan Poněšický, Ph.D.
psychiatr a psycholog. Vystudoval na Univerzitě Karlově, od konce 70. let žije a odborně působí v SRN. V letech 1986-1996 zastával místo primáře na psychosomatické klinice Alpenblick v Isny-Neutrauchburg, a posléze vedl až do r. 2006 oddělení pro anorexie, bulimie a těžké poruchy osobnosti na psychosomatické klinice Median v Berggieshübelu u Drážďan.
Absolvoval psychoanalytický výcvik, má kvalifikace vedoucího Balintovských skupin a supervisora pro individuální i skupinovou psychoterapii. Žije v Bad Gottleuba nedaleko Drážďan. V současné době se věnuje pedagogické činnosti v Německu i v ČR, publikuje a pravidelně přednáší na odborných kongresech a konferencích. Věnuje se psychoterapeutické výuce psychologů a lékařů na psychoterapeutickém a psychoanalytickém institutu v Drážďanech a Lipsku a dalších psychosomatických klinikách. V ČR vede komunitně-skupinový výcvik SUR a vyučuje na Pražské vysoké škole psychosociálních studií psychoterapii, psychopatologii, psychoanalýzu a psychosomatiku.
MUDr. Vladislav Chvála
lékař a rodinný terapeut. Ve zdravotnictví působil nejprve jako ženský lékař a porodník, později sexuolog specializovaný na rodinnou terapii a psychosomatickou medicínu. Založil Středisko komplexní terapie psychosomatických poruch v Liberci a od roku 1989 vede zdejší tým lékařů, psychologů a rehabilitačních pracovníků. Prosazuje rodinnou terapii do zdravotnictví, především na poli psychosomatické medicíny. Společně s Ludmilou Trapkovou založili Institut rodinné terapie a psychosomatické medicíny v Liberci (LIRTAPS), kde vedou Výcvik v rodinné terapii psychosomatických poruch, ve kterém vyučují vlastní koncept rodiny jako sociální dělohy.