Vstup do adventu
Komponovaný víkend, kterým vstoupíme do adventní doby. Workshopy, večer poezie a hudby a zapálení adventního ohně. Přijďte na celý víkend nebo na jednotlivé programy.
Program se bude skládat z různých workshopů - duchovních, kulturních i tvořivých. Můžete strávit na Fortně celý víkend nebo přijít jen na vybrané části, v sobotu je možnost výběru z více paralelních programů. Doprovázet nás bude téma Jákobova žebříku.
Program
Pátek 25. 11.
18:00 zahájení pro ubytované
19:30-21:00 Jákobův žebřík - večer nad biblickým příběhem
doprovází Petr Glogar
může přijít kdokoli, není třeba se předem hlásit
Sobota 26. 11.
9:00 - 17:00 Otevřít dialog - celodenní workshop - tělo a slovo v prostoru, práce s mikrosituacemi a trojí dialog
doprovázejí režisér a dramatik Martin Františák a dramaturgyně Martina Kinská
kapacita workshopu je již naplněna
14:00 - 17:00 Po žebříku nahoru dolů - odpolední workshop, ve kterém Jákobův žebřík prozkoumáme z různých úhlů - třeba i přes fyziku
doprovází Jakub Žákavec
kapacita workshopu je již naplněna
19:00 Teď vám patří ta zář... - adventní večer poezie a hudby
přednes - Martina Longinová, klavír - Václav Mlčoch
vstupné dobrovolné, není třeba se předem hlásit
20.00 Zapálení adventního ohně na zahradě
plynule naváže na předchozí program
může přijít kdokoli, není třeba se předem hlásit
Neděle 27. 11.
9:00 mše první neděle adventní
Organizační informace
Přihlašování
Přihlašování předem je potřeba na sobotní workshopy, které mají omezenou kapacitu. Také prosíme o přihlášení, pokud se chcete na Fortně ubytovat. Na večerní programy v pátek i v sobotu můžete přijít i bez přihlášení.
Cena
Programy
Za účast na programech uvítáme dobrovolný příspěvek ve výši podle vašeho uvážení.
Ubytování
Jednolůžkový pokoj vč. jídla - 3 200 Kč za osobu na celý víkend / 1 600 Kč za noc
Dvoulůžkový pokoj vč. jídla - 2 400 Kč za osobu na celý víkend / 1 200 Kč za noc
Jídlo
Pro ty, kdo jsou na Fortně ubytovaní, je zajištěno jídlo od páteční večeře do nedělní snídaně. V případě jedné noci buď od páteční večeře do sobotního oběda nebo od sobotního oběda do nedělní snídaně.
Účastníci sobotních workshopů, kteří nejsou na Fortně ubytovaní, se mohou přidat ke společnému obědu a večeři - prosím uveďte v přihlášce.
O programech a lidech
podrobnější informace doplňujeme postupně
Jákobův žebřík
pátek 25. 11. 19.30 | večer nad biblickým příběhem
doprovází Petr Glogar
Páteční večer nám otevře téma, které nás bude provázet víkendem i celým adventem v podobě instalace v kostele. Budeme pracovat s biblickým příběhem Jákobova žebříku a s tím, co pro nás znamená. Večer bude zahrnovat promluvu a práci s textem.
Petr Glogar - bosý karmelitán, kněz, teolog rodinný terapeut. Vystudoval KTF UK a biblickou teologii na Gregoriánské univerzitě. Licenciát získal na Lateránské universitě v Římě. Od roku 2001 se každoročně aktivně podílí na vedení mužského Rituálu přechodu pro dospělé muže. Vede semináře pro mužské skupiny a manželské páry a duchovní cvičení. V psychoterapeutické praxi se věnuje jednotlivcům, párům a rodinám, absolvoval výcviky v rodinné terapii psychosomatických poruch v SKT Liberec a Vztahová terapie rodičů a dětí IPDAR.
Otevřít dialog
sobota 26.11. 9-17 | workshop
(13-14 přestávka na oběd)
vedou Martin Františák a Martina Kinská
V celodenním workshopu budeme zkoušet otevírat trojí dialog. Vyzkoušíme si práci s tělem a hlasem v prostoru a s mikrosituacemi. Zkusíme nahlédnout do toho, co znamená autorství a dotknout se tématu naděje ve společnosti. Předchozí aktivní zkušenosti účastníků s divadlem není potřeba a neočekává se.
Martin Františák je přední český režisér, dramatik a básník, umělecký šéf Švandova divadla na Smíchově. Na Divadelní fakultě brněnské JAMU studoval dramatickou výchovu a následně činoherní režii. Jako dramatik debutoval hrou Doma napsanou pro Divadelní soubor Jana Honsy v Karolince. Hru pak na Velké scéně uvedlo pražské Národní divadlo, tentýž osud čekal i jeho druhou hru Karla. Je rovněž zkušeným autorem mnoha dramatizací a divadelních adaptací. V letech 2005-2007 byl uměleckým šéfem a šéfrežisérem divadla Polárka, které se za jeho působení stalo jedním z předních českých divadel (nejen) pro děti a mládež a vysloužilo si dokonce nominaci na titul „divadlo roku“. V letech 2007-2013 působil jako umělecký šéf ostravského Divadla Petra Bezruče, jehož dramaturgie v té době platila za jednu z nejprogresivnějších v Česku. Za velice úspěšné je považováno jeho umělecké šéfování činohře Národního divadla Brno v letech 2013-2018. Jako režisér má dnes na svém kontě na šest desítek divadelních inscenací; kromě divadelních domů, jimž šéfoval, opakovaně spolupracoval s profesionálními divadly po celé České republice: s Divadlem na Vinohradech, Divadlem v Dlouhé, Klicperovým divadlem Hradec Králové, Jihočeským divadlem České Budějovice, Městským divadlem Zlín nebo Slováckým divadlem Uherské Hradiště. Za inscenaci Brémská svoboda v Městském divadle Kladno obdržel Cenu Josefa Balvína, několikrát byly jeho inscenace v Divadelních novinách vyhlášeny Sukcesem měsíce. Režíroval také známý televizní cyklus Česko jedna báseň. Nyní působí jako umělecký šéf Švandova divadla na Smíchově.
Martina Kinská je dramaturgyní Švandova divadla na Smíchově. V letech 2004 a 2005 absolvovala na DAMU v oborech dramaturgie a teorie a kritika. Působila v DJKT Plzeň (opereta a muzikál), SDK Kladno. Pracovala na inscenacích: Divadlo Ponec (Cchö In-hun – Buben z Nangnangu, r. Ho Shin), Divadlo v Celetné (Goldoni – Náměstíčko, r. J. Šiktancová), spolupráce s absolventským ročníkem DAMU (M. Kundera – Jakub a jeho pán, r. Zdeněk Bartoš; G. Preissová – Její pastorkyňa, r. Lukáš Hlavica), Činoherní studio v Ústí nad Labem (bratři Presňakovovi – Terorismus, r. Natália Deáková).
Po žebříku nahoru dolů
sobota 26. 11. 14-17 | workshop
doprovází Jakub Žákavec
V odpoledním workshopu se na téma Jákobova žebříku a vertikály podíváme z různých úhlů. Pro inspiraci sáhneme k uměleckým objektům, filmu, ale taky fyzice a myšlenkám inspirativních lidí. Pak třeba sami nebo spolu s ostatními také na něco přijdeme.
Jakub Žákavec - působí jako externí konzultant v oblasti sociálních služeb, má dlouholeté zkušenosti s prací v domovech pro seniory. Zabývá se komunikací, vedením lidí a také návrhy systémových řešení. Vystudoval teologii, etiku, psychologii a sociologii na KTF Univerzity Karlovy. Je úspěšným absolventem manažerského programu na ESMA Barcelona a doktorandského studia na LIGS. V roce 2022 přijal jáhenské svěcení.
Teď vám patří ta zář...
sobota 26. 11. 19.00 | adventní večer poezie a hudby
Přednes - Martina Longinová
Klavír - Václav Mlčoch
Vstupné v dobrovolné výši na místě, lze přijít bez rezervace.
Martina Longinová je absolventkou DAMU v oboru činoherní herectví. Působila v angažmá v městských divadlech v Kolíně a v Mladé Boleslavi. Účinkovala také v inscenacích např. v divadle Viola a Archa v Praze. Ztvárnila titulní roli v úspěšné inscenaci „HRA-NIC-e“ uvedené při otevření broumovského klášterního divadla Dřevník. Je recitátorkou, laureátkou národních a mezinárodních soutěžních přehlídek v uměleckém přednesu a držitelkou Ceny Karla Högera. Podílela se na mnoha pořadech v oblasti uměleckého přednesu, spolupracovala s ČRo Praha. Dlouhodobě participuje na projektu Literatura nahlas, který si klade za cíl představovat disciplínu uměleckého překladu v širším kontextu. Věnuje se dále výuce literárně-dramatického oboru na ZUŠ v Kolíně a Čáslavi. S její pedagogickou dráhou se také pojí její role porotkyně a lektorky přednesu na přehlídkách a festivalech pro děti i dospělé. Celoživotně se zajímá o výtvarné umění - kreslí, maluje a věnuje se rovněž ikonopisectví.
Václav Mlčoch získal první hudební zkušenosti v ZUŠ Kolín. Docházel také na konzultace k dr. Jaromíru Křížovi a Jaromíře Škampové. Vystudoval Fakultu umění Ostravské univerzity v Ostravě v klavírních třídách prof. Czesława Stanczyka a prof. Nataši Veljković. V rámci programu Erasmus strávil semestr na Conservatorio A. Steffani v Itálii. Jako sólista vystoupil s Janáčkovou filharmonií Ostrava, Kolínskou filharmonií a komorním orchestrem Archi. V současnosti působí jako korepetitor a učitel hry na klavír na ZUŠ Ilji Hurníka v Praze-Vinohradech a ZUŠ Františka Kmocha v Kolíně. Je členem několika komorních uskupení hrajících klasickou i neklasickou hudbu a spolupracuje na literárně-hudebních pořadech a představeních. Kromě hudby se celoživotně věnuje výuce cizích jazyků a překladu.