Setkání hmoty a ducha. Průsečík horizontály a vertikály. V prostoru Fortny potkáte také díla dvou současných sochařů.
Dana Vachtová - novozákonní plastiky
Plastiky v prostoru chodby v prvním patře kláštera jsou dílem sochařky Dany Vachtové (*1937). Odrážejí její výtvarnou interpretaci motivů novozákonního příběhu. K jejich vzniku byla použita technika taveného broušeného skla. Dana Vachtová sochy darovala Fortně v červnu 2020. Autory instalace jsou architekt Tomáš Novotný, Kristián Suda a Jakub Voverka.
Novozákonní cyklus
"Tématem vznikání a druhotně i zanikání se tu sochařské dílo dotýká počátku i konce, světa i člověka zároveň."
Zvěstování
Snímání z kříže
Třetího dne vstal z mrtvých
broušené tavené sklo, stříbro, komb. technika, 1993-4
Studie anděla
leštěný hliník, 1977
Dana Vachtová (1937-2023)
Česká sochařka a sklářská výtvarnice. Vystudovala Vysokou školu umělecko-průmyslovou (ateliér prof. Josefa Kaplického), je členkou Spolku výtvarných umělců Mánes. Výtvarná řeč Dany Vachtové se od samého počátku obrací k přírodě, a zároveň má i existenciální rozměr. Její figurální plastiky odkazují k hloubce lidských emocí, tavené skleněné plastiky k mytickým archetypům, foukané hutní objekty k přírodním živlům.
Díla Dany Vachtové najdeme ve veřejnýchi soukromých sbírkách v Čechách, v Evropě, v USA (např. Národní galerie, Praha,Uměleckoprůmyslové museum, Praha, Museum Kampa, Východočeské museum,Pardubice, Severočeské museum, Liberec, Moravská galerie, Brno, Musée Royaux etd´Histoire, Bruxelles, The Corning Museum of Glass, Corning, N.Y. ,Kunstsammlungen der Veste Coburg, Musée des Art Decoratifs de la Ville, Lausanne,Lannan Foundation, Palm Beach, FL, Steinberg Foundation, Vaduz)
Ocenění:
1977 - Coburger Glaspreis 77
1992 -Kristallnacht Competition, The American Interfaith Institute, Philadelphia, Penn., Silver Award
Více o životě a díle Dany Vachtové
Otmar Oliva - liturgické vybavení
Liturgickou výzdobu kaple vytvořil sochař Otmar Oliva ve své dílně na Velehradě. Svatostánek v podobě archy úmluvy a kříž jsou vytvořeny z bronzu metodou ztraceného vosku, stejně jako socha Jana Křtitele v rekreaci.
Putující svatostánek - přenosná archa
"Možno vstoupit, být poblíž."
Poutní, putující svatostánek v kapli hned u vchodu. Přenosná archa. Kam se postaví, tam vzniká liturgický prostor. Výbava stanu setkávání. My k arše. Archa k nám. Perla v síti. Křídla, cherubové už druhotné - uvnitř je to podstatné. Kdo se přiblíží a dotkne, je zachráněn. Pobývat poblíž archy. Bezpečí, ne už smrt.
svatostánek, nástěnný kříž - kaple v přízemí
kalich, miska, svícny - nejsou vystaveny, používají se při liturgii
Jan Křtitel
"Když to přežiješ, tak to udělej."
Více variant 1981-1990. In spiro! = z ducha četby. Inspirace četbou Jeremiáše Franze Werfela ve vězení na Borech 1979-1981. Kdy se z figury Jeremiáše stal Jan Křitel? Jeremiáš měl v náručí svitek textu naléhavě úpěnlivého. Jan Křtitel - duch ve prostoru: Rozkročené tělo, kříž "étericium", ale noha, kterou kráčí po zemi, dotýká se lidské podstaty, je v té figuře realistická. Duch oživuje hmotu. Tělo - duch, země - kříž. Diagonála.
Reakreace (1. patro.)
Otmar Oliva (*1952)
je akademický sochař, který se specializuje na liturgickou a sakrální tvorbu. Vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze. Roku 1979 byl zatčen a vězněn za šíření materiálů Charty 77. Jakmile byl roku 1981 propuštěn, oženil se a usadil na Velehradě, kde také vybudoval ateliér a v roce 1985 také kovoliteckou dílnu. Podílel se na založení samizdatového nakladatelství Refugium Velehrad.
Mezi jeho nejvýznamnější práce patří výzdoba kaple Jana Pavla II. Redemptoris Mater v Římě. Je také autorem nového liturgického vybavení kostela Panny Marie Vítězné na Malé Straně. V roce 2016 byla otevřena stálá expozice Otmar Oliva: Příběh sochy (Nové turistické centrum Velehrad).