Co je Fortna
Fortna je klášter bosých karmelitánů otevřený pro veřejnost. Nabízíme duchovní a vzdělávací program i možnost jen tak pobýt na místě, kde se po staletí protínala horizontála hmoty s vertikálou ducha. Chceme být otevřeným domem spirituality a zveme Vás, abyste jej s námi spoluutvářeli.
Klášter bosých karmelitánů
Fortna je klášter bosých karmelitánů na Hradčanech. V současné době na Fortně bydlí dva bratři, kteří jsou součástí komunity bosých karmelitánů u Pražského Jezulátka. Jejich každodenní život možná není tím, čeho si na Fortně všimnete na první pohled, je ale nitrem, ze kterého se dveře kláštera mohou otevírat.
Otevřený dům
Fortna je otevřeným domem, kam mohou lidé přicházet hledat, spočinout, tvořit, sdílet, naslouchat, prožívat a být. Neklade nároky na předchozí zkušenosti, znalosti, víru nebo náboženství. Nabízí připravený program, ale také otevřený prostor, kde se můžete na chvíli jen tak zastavit.
Laboratoř spirituality
Fortna je hledáním živého křesťanství a autentické podoby církve pro 21. století. Jsme přesvědčeni, že spiritualita je potřebou i součástí života každého člověka a lidského společenství. Chceme být otevření Božímu působení v zásadních momentech našich životů i v každodennosti. Hledáme způsoby, jak svou pozornost k němu rozvíjet a jazyk, kterým to můžeme sdílet. Může jím být ticho a kontemplace i společné dílo. Vytváříme na Fortně prostor ve kterém je pečováno o člověka – o jeho duši, ducha i trochu tělo. Snažíme se při tom tvůrčím způsobem čerpat z živé tradice a autentické osobní zkušenosti.
Komunita lidí
Fortnu spoluutváří široké otevřené společenství lidí. Patří k ní bosí karmelitáni, tým zaměstnanců a dobrovolníků, účastníci doprovázející kurzů i nejrůznější skupiny a společenství, které se na Fortně scházejí. Chceme nabízet prostor pro setkání, sdílení a vzájemné naslouchání. Prostor, do kterého mohou lidé tvůrčím způsobem vstupovat a spoluutvářet ho.
Lidská vzájemnost se projevuje také v ekonomice Fortny, která stojí na kombinaci poplatků za akce, velkých i drobných darů a příjmů z pronájmů. Dobrovolná volba ceny, kterou účastník může uhradit za akci, vytváří malou komunitní solidaritu kolem každé akce.