Příběh místa
Fortna je místem s dlouhou duchovní tradicí. Od roku 2020 je klášterem bosých karmelitánů otevřeným pro veřejnost.
Hradčanský klášter, který postavili v 17. století barnabité a později přes dvě stě let obývaly sestry bosé karmelitky, převzali v roce 2020 bosí karmelitáni a otevřeli jej pro veřejnost.
Za touto stručnou větou stojí mnoho nesamozřejmostí: přání bosých karmelitek odstěhovat se z Prahy a zároveň zachovat hradčanský klášter pro duchovní účely; odhodlání bosých karmelitánů pustit se do projektu, který nemá precedens; a nebývale velkorysé rozhodnutí člověka, který klášter od sester pro bosé karmelitány koupil. A také podpora, dobrá vůle i práce mnoha dalších lidí a společenství. To vše zakotvené v důvěře, že naše lidské kroky a rozhodnutí nejsou samy o sobě posledním úběžníkem našeho směřování a že je potřeba při nich nastavovat tvář vanutí Ducha.
Dnes má klášter pravidelnou otevírací dobu pro každého kdo se tu chce zastavit. Ročně tu probíhá zhruba 40 víkendových kurzů a exercicií pro veřejnost i různá společenství. A ve všední dny kratší setkání, meditace, workshopy a další programy.
Otevírání Fortny krok za krokem
Hradčanský klášter je domovem bosých karmelitek, které zde žijí odděleně od světa v uzavřené klauzuře. Hledají kupce pro hradčanský klášter, aby se mohly přestěhovat do klidnějšího místa mimo centrum Prahy a obracejí se na bosé karmelitány.
Dlouhodobý spolupracovník, podporovatel a přítel karmelitánů nabízí, že klášter od sester pro bosé karmelitány koupí. Sestrám se tak otevírá dlouho hledaná cesta k přestěhování a zároveň je tu jedinečná příležitost pro vznik něčeho nového. Petr Glogar přichází s myšlenkou proměnit hradčanský klášter v otevřené místo spirituality pro současnou dobu.
Je podepsána kupní smlouva. Hradčanský klášter sestry prodávají za 150 mil. Kč, které podle projektu potřebují na nákup a rekonstrukci areálu v Drastech. Celkové náklady na koupi hradčanského kláštera vzhledem k úvěrovému financování přesahují 200 mil. Kč.
Po další dva roky bosé karmelitky nadále bydlí na Hradčanech a budují svůj nový klášter v Drastech. Bosí karmelitáni a budoucí tým Fortny mezi tím pracují na tom, aby se po přestěhování sester mohla Fortna otevřít.
Bosé karmelitky se stěhují do Drast a předávají bratrům bosým karmelitánům klíče od hradčanského kláštera. V kostele proběhne první akce pro veřejnost už v duchu Fortny – Dotknout se popela.
Na první brigádu na Fortně přichází pomoci na sedmdesát dobrovolníků. Nemalou část z nich tvoří lidé z hnutí chlapů a z manželských setkání. Na vzniku Fortny se podílejí nejen prací svých rukou, ale i jako velký zdroj inspirace a zkušenosti.
Vzápětí všechny dveře nečekaně zavírá covidový lockdown. Fortna se stává místem, kam se lidé mohou uchýlit do karantény. Zároveň se Fortna se otevírá prostřednictvím online programů. Vzniká podcast U ambonu, slavíme Velikonoce na dálku.
Po téměř sedmdesáti letech je obnoven původní vstup do kláštera, zazděný v době komunismu. Skutečné dveře jsou završením stavebních úprav nutných, aby klášter mohl sloužit veřejnosti, i symbolickým momentem otevřením Fortny veřejnosti.
Poprvé zapalujeme na zahradě adventní oheň, u kterého se mohou lidé během celého adventu zastavit a přiložit trochu světla do temných nocí.
Konečně se na delší čas otevírá možnost pro osobní setkávání. Na Fortně proběhne několik kurzů, které se stanou v programu stálicemi – třeba kontemplativní víkendy nebo kurz Krokem poutnice. Od září začínají pravidelné meditace a setkávání chlapů.
Poprvé vstupujeme do adventu komponovaným víkendem. Pak už každoročně zahahujeme na Fortně adventní dobu víkendovým programem složeným z duchovních programů, workshopů, liturgie a hudby či divadla.
Fortna se na pět měsíců stává útočištěm pro ukrajinské rodiny vyhnané z domova ruskou agresí. Ani během toho nepřestávají probíhat programy pro veřejnost.
S podporou mnoha dárců a dobrovolníků je dokončena úprava zahrady, která teď může naplno sloužit jako místo pro setkávání, slavení liturgie i zastavení jen tak.
Na Fortnu se nastálo stěhují bosí karmelitáni. Klášter je tak po krátké přestávce opět domovem řeholní komunity.
Podruhé pořádáme týden Letního ticha ve městě. Během něj se můžete přidat do ticha a ke společné meditaci na celou dobu nebo pár dní, jak máte zrovna čas.